سیناپرس/زندگی در گرانش صفر می‌تواند موجب کمردرد مزمن شود و بیشتر فضانوردان با این مشکل رو به رو می شوند. محققان دانشگاه جانز هاپکینز می گویند یادگیری نحوه کمک به مسافران فضایی ممکن است به درمان های جدید کمردرد منجر شود.

 قد فضا نوردان در طول ماموریت های فضایی تا حدود هفت سانتیمتر رشد می کند و این افراد معمولا پس از بازگشت به زمین دچار کمردرد می شوند. پژوهشگران در این رابطه می گویند: بی وزنی باعث می شود ستون فقرات فضانورد صاف شده و قدشان بلندتر شود و هنگامی که آنها به زمین باز می گردند، جاذبه زمین به ستون فقراتشان فشار اورده و باعث حس درد می شود.

در حقیقت انحنای ستون فقرات که یک خمیدگی S شکل است، به ستون فقرات کمک می کند در برابر جاذبه مقاومت کرده و انعطاف پذیر مانده و وزن و ضربه را جذب کند.به گزارش سیناپرس، تصویربرداری های ام آر آی نشان می‌دهد که فضانوردان پس از بازگشت از ماموریت های فضایی، انحنای ستون فقرات کمتری دارند.

دکتر رادوستین پنچف، پژوهشگر دانشگاه جانز هاپکینز، در این رابطه می‌گوید: کاهش گرانش به این انحنا اجازه می‌دهد تا صاف شده و بررسی این موضوع می تواند ما را در کشف روش های جدید درمانی موفق کند.

پژوهشگران در این مطالعات دریافتند که علاوه بر موضوعات فوق، استرس و ارتعاشات ناشی از پرتاب راکت و تغییرات رژیم غذایی فضانوردان در فضا نیز می‌تواند باعث افزایش درد شود. فضانوردان اغلب برای متوقف کردن این درد به انجام تمرینات ورزشی می پردازند. 

به گزارش سیناپرس، در حال حاضر ایستگاه‌های فضایی مجهز به دستگاه های ورزشی و سایر ابزارهای تمرین مقاومتی برای کمک به این مشکل هستند و البته پوشیدن شلوارهای ویژه نیز می توانند کمردرد را در ۸۵ درصد از مبتلایان در صورت ترکیب با ورزش منظم کاهش دهند. این لباس ها به فعال کردن گروه‌های عضلانی از شانه‌ها تا باسن کمک می‌کنند.

به گفته محققان، ماساژ، مکمل‌های ویتامین D ، دریافت کالری کافی، تحریک الکتریکی ماهیچه‌ها و دستگاه‌های فشار منفی نیز در صورت ترکیب با ورزش می‌توانند به کمردرد کمک کنند.

پروفسور استیون کوهن می افزاید: بینش در مورد کمردرد در مسافران فضایی ممکن است اطلاعات قابل استفاده ای را برای درمان کمردرد در سایر جمعیت ها ارائه دهد.

دکتر پنچف در این رابطه خاطرنشان می‌کند که یک راه حل مناسب برای درمان کمردرد مزمن، توسعه لباس‌های تخصصی است که مقاومت ستون فقرات را مشابه تأثیری که گرانش زمین ایجاد می‌کند، به وجود آورد.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ که شرایط فضانوردان ۷۲۲  پرواز فضایی را تجزیه و تحلیل کرد، بیش از نیمی از فضانوردان  دو تا پنج روز پس از بازگشت به زمین دچار نوعی کمردرد می شوند.
این عارضه که «کمر درد سازگار با فضا» نامیده می‌شود، می‌ تواند انجام کارهای روزانه را سخت‌ کند. ناسا در سال ۲۰۱۰ دریافت که فضانوردان بیش از چهار برابر بیشتر در معرض فتق دیسک هستند. این خطر در سال اول پس از بازگشت مسافران فضایی به زمین حتی بیشتر است.

نتایج یک مطالعه جداگانه روی خلبانان و خدمه هلیکوپترهای نظامی از دانشگاه اینسبروک در اتریش نیز نشان داد که تقریباً نیمی از کسانی که نوسانات جاذبه را تجربه کرده بودند، کمردرد را گزارش کردند. به گزارش سیناپرس، خلبانان تقریباً سه برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به فتق دیسک کمر بودند که موجب آسیب دیدن بالشتک های همبند نرم در ستون فقرات می شود. پزوهشگران پیشنهاد می کنند لباس های ویژه فضایی جهت فرم دهی مناسب ستون فقرات برای افراد دارای کمردرد استفاده شود.

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از ان در آخرین شماره  مجله Anesthesiology منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar