برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

تداوم درگیری طالبان و پاکستان در امتداد خط فرضی «دیورند»

منبع
ايرنا
بروزرسانی
تداوم درگیری طالبان و پاکستان در امتداد خط فرضی «دیورند»

ایرنا/ منابع خبری اعلام کردند درگیری نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستانی دردر امتداد خط فرضی دیورنددر شهرستان «آریوب زازی» ولایت «پکتیا» ادامه دارد.

یک منبع به اسپوتنیک روسیه گفت: درگیری‌ها میان نیروهای طالبان افغانستان و طرف پاکستانی در ولسوالی آریوب زازی پکتیا، در امتداد خط فرضی دیورند، هم‌چنان ادامه دارد و از نیمه‌شب گذشته این درگیری‌ها به ولسوالی دندپتان نیز گسترش یافته است.
این منبع افزوده است که از سمت پاکستان، گلوله‌ها به روستاها و مکان‌های عمومی در این سوی خط فرضی شلیک می‌شوند و در ولسوالی دندپتان، ده‌ها خانواده از ترس جنگ به مناطق دیگر کوچ کرده‌اند.
پیش از این نیز بارها در مناطق مرزی ولایت‌های «پکتیکا» و «پکتیا» واقع در شرق افغانستان، نیروهای طالبان و نظامیان پاکستانی درگیر شدند.

«خط دیورند» که ۱۲۸ سال پیش از سوی یک تبعه انگلیسی به عنوان مرز بین پاکستان و افغانستان تعیین شد به اختلافی کهنه بین دو کشور تبدیل شده و در روزهای اخیر این زخم کهنه بین دو کشور سرباز زده است.
دولت اسلام‌آباد خط دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند. اما افغان ها نظر متفاوتی داشته و سال‌هاست معتقدند؛ خط دیورند که در سال ۱۸۹۶ احداث شد، حاصل اقدام یک تبعه انگلیسی به نام «مورتیمور دیورند» است که بخشی وسیع از خاک افغانستان را با این خط جدا کرده و موجب اختلافات مرزی امروزی میان پاکستان و افغانستان شده است.
این زخم کهنه بار دیگر میان دو کشور همسایه سرباز کرده و مواضع اخیر وزارت امور خارجه افغانستان موجب برانگیخته شدن واکنش طرف پاکستانی شد.
تنها چند روز پیش پاکستان با هدف تسهیل در امر تردد شهروندان دو کشور در نوار مشترک مرزی و گسترش تجارت دوجانبه، طرح فعالیت ۲۴ ساعته گذرگاه مرزی 'تورخم' با افغانستان را افتتاح کرد، با این حال دولت کابل این اقدام اسلام‌آباد را با طرح اختلاف کهنه بر سر مرزبندی و خط دیورند، تحت الشعاع قرار داد

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره